17 sierpnia 2018, piątek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

04 grudnia 2017

Nietypowa lekcja historii

Uczniowie śremskiego ogólniak z klas trzecich z rozszerzoną historią uczestniczyli w trzydniowej wizycie studyjnej w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Specjalny program zajęć opracowali pracownicy edukacji muzealnej z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście. Tematyka ludobójstwa, masakr i czystek etnicznych jest z pewnością wymagająca i trudna w odbiorze przez młodych ludzi. Projekt wizyty studyjnej skierowany jest do młodzieży, którym nie wystarcza standardowe zwiedzanie. Chcą wiedzieć więcej, próbują zrozumieć co i dlaczego wydarzyło się w miejscach takich jak Auschwitz.

W ramach zajęć nasi licealiści otrzymali szczegółowe i pogłębione 10-cio godzinne zwiedzanie obu obozów. Ponadto, w dziale zbiorów sztuki zapoznali się z działalnością wielu artystów – więźniów pracujących na zlecenie SS ale wykonujących także nielegalnie portrety i inne prace (więźniami obozu byli m.in. Xawery Dunikowski, Władysław Siwek, Józef Szajna czy Bronisław Czech). W pracowni konserwatorskiej, jednej z najbardziej nowoczesnych w Polsce, uczniowie zapoznali się ze specyfiką renowacji, konserwacją sprzętów i budynków obozowych. Uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Sali Refleksji, zastanawiając się nad postawami ludzi w rzeczywistości obozowej, (nie)obecnością Boga czy też powtarzalnością podobnych wydarzeń po II wojnie światowej.

Dopełnieniem programu były filmy, zwiedzanie tzw. wystaw narodowych z ich odmienną estetyką narracyjną (wystawa węgierska, holenderska, romska, francuska) wykłady oraz prezentacje. Spośród nich prawdopodobnie największe wrażenie zrobiły zajęcia z dr I. Bartosikiem nt. negacjonizmu czyli zaprzeczania Holocaustowi we współczesnym świecie. Byliśmy w miejscach rzadko albo wcale nie odwiedzanych przez większość zwiedzających jak, np. na tzw. starej rampie żydowskiej, w Saunie z przepięknymi fotografiami przedwojennego życia Żydów z Będzimia i Sosnowca czy też w budynku głównej wartowni SS.

Oświęcim to nie tylko Muzeum. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży uczestniczyliśmy w zajęciach przybliżających nam ludobójstwo w Ruandzie w 1994 r. Pani dr Alicja Bartuś w rewelacyjny sposób poprowadziła zajęcia ukazując przede wszystkim rolę słowa i propagandy w przygotowaniu masakry Tutsi przez ich współplemieńców z plemienia Hutu. I wreszcie na zakończenie, odwiedziliśmy oświęcimską synagogę oraz Centrum Kultury Żydowskiej przybliżając sobie życie przedwojennego Oświęcimia. W mieście żyła ze sobą ludność polska i żydowska, na ogół w zgodzie (40% mieszkańców Oświęcimia to polscy Żydzi).

Dla młodzieży, wizyta studyjna to chyba najtrudniejszy szkolny wyjazd. Trudna tematyka, wyczerpujący (również fizycznie) program i próba zrozumienie wstrząsających wydarzeń, które miały miejsce w środku Europy w połowie XX wieku. Co wynieśli z wyjazdu? Oto fragmenty kilku wypowiedzi uczniów:

 

,,…dowiedziałam się wielu informacji o których raczej nigdzie nie przeczytam i zobaczyłam takie miejsca gdzie normalnie nikt nie wchodzi. Bardzo mnie zaskoczyło, że mogliśmy zobaczyć obrazy Davida Olere”; Ola.

,,…mam pesymistyczne wnioski, zwłaszcza po tym co się dowiedziałam o Ruandzie. Tam w trzy miesiące, maczetami –zwracam uwagę, że nie było potrzebnej żadnej techniki – zamordowano tyle ludzi ile przez cały czas funkcjonowania obozu Auschwitz-Birkenau. To się wydarzyło pół wieku po II wojnie światowej, więc świadczy to o tym, że niczego się nie uczymy. Takie jest moje zdanie; Weronika.

 

,,…dla mnie było to ogromne wyzwanie intelektualne, wiele się nauczyłam. Ten wyjazd dał skłonił mnie do wielu przemyśleń zarówno o wydarzeniach historycznych jak i w kontekście współczesności”; Basia.

Organizatorem wyjazdu był Krzysztof Grzesiak, historyk z LO.

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

mix
1499
1000
SUPER PROMOCJA!!!
890,00zł/os cena 719,00 zł/os
OZONOWE ODGRZYBIANIE KLIMATYZACJI + zapach gratis!!!
60
SUPER OKAZJA!!!
od 2150,00zł/os od 1997,00 zł/os
1800
Promocja!!!
od 895,00zł/os od 595,00zł/os

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie