17 sierpnia 2018, piątek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

08 lutego 2018

Kolejne działania NURD

Na wielkopolskich drogach Policja cały czas odnotowuje wysoką ilość zdarzeń drogowych. Najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo są piesi i rowerzyści. Co czwarta osoba, która ginie na drogach to pieszy, a co piąta osoba ranna biorąca udział w zdarzeniu drogowym, to również niechroniony uczestnik ruchu drogowego. W związku z tym, już 7 lutego br. w całej Wielkopolsce rusza kolejna edycja działań kontrolno-prewencyjnych NURD. Ich celem jest eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Okres zimowy to szybko zapadający zmrok i zmienne warunki pogodowe. Ujemne temperatury, opady deszczu i śniegu w znaczący sposób pogarszają przyczepność i wydłużają drogę hamowania pojazdów.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie od tego czy poruszają się w terenie zabudowanym, czy poza nim, muszą zachować szczególną uwagę. W starciu z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym ich szanse na przeżycie są niewielkie. Dlatego bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym. Tę „starą” prawdę znają wszyscy, ale jeszcze wielu pieszych nie używa elementów odblaskowych poruszając się po zmierzchu po poboczu lub po jezdni. Pamiętajmy, że poza terenem zabudowanym noszenie odblasków to obowiązek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich również w mieście.

Podczas działań policjanci będą zwracali uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami. Wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa!

W 2017 roku na terenie Wielkopolski doszło do 500 wypadków i 380 kolizji z udziałem pieszych z winy kierujących. 506 osób odniosło rany, a 35 zginęło. Natomiast z winy pieszych doszło w ubiegłym roku do 208 wypadków i 181 kolizji. 172 osoby zostały ranne, a 39 osób zginęło. Wśród kierowców główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (339 wypadków i 217 kolizji, 340 osób rannych, 21 osób zabitych). Natomiast dominującym przewinieniem wśród pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (96 wypadków i 104 kolizje, 76 osób rannych, 21 osób zabitych).

Na terenie powiatu śremskiego w 2017 roku doszło do 8 wypadków z udziałem pieszych z winy kierujących. Jedna osoba piesza zginęła. Wypadki z udziałem pieszych stanowiły 21,62% ogółu wypadków na naszym terenie. Nie odnotowaliśmy wypadku drogowego z winy pieszego. W 2017 roku doszło też na terenie powiatu śremskiego do 8 kolizji drogowych z udziałem pieszych. 4 kolizje były z winy pieszych i 4 z winy kierujących. Analizy policjantów śremskiej drogówki potwierdzają dane przekazane przez KWP w Poznaniu – u nas także główną przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Dominującym przewinieniem wśród pieszych jest również nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

/ KWP P-ń / EK / PN  /


za: www.srem.policja.gov.pl

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

Promocja!!!
od 980,00zł/os od 680,00zł/os
OKAZJA !!!
245.000 zł
26 11,20
900
NOWOŚĆ!!!
19,99 zł
SUPER PROMOCJA!!!
od 28550,00zł/os 2550,00zł
1100

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie