21 września 2018, piątek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

06 marca 2018

Cześć i chwała Bohaterom

Z inicjatywy radnego Prawa i Sprawiedliwości Roberta Piątka obchodziliśmy trzeci raz w Śremie pod patronatem Starostwa Powiatowego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 Uroczystości odbyły się w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury przy ul. Staszica 1. Wydarzenie miało formę spektaklu teatralnego, podczas którego przedstawiono historię życia jednego z największych bohaterów polskiej walki o niepodległość rotmistrza Witolda Pileckiego. Spektakl był ubogacony efektowną scenografią, strojami z epoki oraz profesjonalnym zespołem muzycznym. Starosta Powiatu Zenon Jahns podziękował ks. Ryszardowi Adamczakowi Kanclerzowi szkoły, dyrekcji oraz wszystkim uczestnikom spektaklu za piękne przedstawienie. Odnosząc się do żołnierzy wyklętych stwierdził, że byli oni wierni ideałom i wartością oraz walczyli do końca o wolność Ojczyzny. Podziękował wszystkim obecnym za tak liczny udział. Robert Piątek inicjator obchodów tego święta w naszym mieście podziękował za piękną i wzruszającą lekcję prawdziwej historii. Przypomniał o dramacie polskich bohaterów, którzy po wojnie trafiali min. do więzienia we Wronkach. Osoby te były skazywane na śmierć i chowane w zbiorowych mogiłach przy płocie cmentarza. Przypomniał o torturach oprawców z UB na tych osobach. Stwierdził, że komunistom nie udało się wymordować wszystkich największych patriotów w Katyniu. Dlatego też na terenie całego kraju było wiele miejsc przypominających Katyń. Przypomniał jak pierwszy raz w latach Solidarności (1980 – 81) pojawiły się na cmentarzu we Wronkach nazwiska i biografie pomordowanych bohaterów. Byli wśród nich żołnierze AK, NSZ, WIN, uczestnicy bitwy o Monte Casino czy bitwy o Anglię. Poinformował, że nie udało się zidentyfikować wszystkich pomordowanych, ponieważ często pogrzeby odbywały się pod osłoną nocy bez udziału kapłana i członków rodziny. Powiedział, że ich testament został zrealizowany dopiero przez ludzi Solidarności, Solidarności która była dla nas wszystkich polską drogą do Niepodległości. Przypomniał działalność związkową swojego taty, który w stanie wojennym był internowany. Poinformował również o dużym zaangażowaniu i poświęceniu kapłanów w przekazywaniu wiary i patriotyzmu. Stwierdził, że często głęboka wiara była źródłem siły i męstwa dla wszystkich bohaterów - żołnierzy niezłomnych. Zakończył swoje wystąpienie słowami bł. Ks. Jerzego Popiełuszki o tym, by zawsze starać się zachować wierność Prawdzie, nawet wtedy gdyby Prawda zaprowadziła nas na krzyż. Dyrektor ZSE Piotr Karliński poinformował o inicjatywie budowy pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Śremie. Przedstawił również wyniki konkursu o tym bohaterze niezłomnym. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa – Mchy, drugie miejsce Gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobył ZSE w Śremie, II miejsce ZSR w Grzybnie, III miejsce ZSP w Śremie, a IV miejsce ZST w Śremie. Nagrody zostały wręczone przez Starostę Zenona Jahnsa, Dowódcę 6 Batalionu Chemicznego Pułkownika Bogusława Marka oraz Przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Radosława Łuckę.Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

OZONOWE ODGRZYBIANIE KLIMATYZACJI + zapach gratis!!!
60
1200
1200
NOWOŚĆ!!!
19,99 zł
super promocja
369,00
2 T-shirty LONSDALE w cenie 1
100 50
Promocja!!!
od 1950,00zł/os od 1700,00zł/os

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie