21 lipca 2018, sobota, Imieniny obchodzą:

Aktualności

13 marca 2017

Zaskakujące tematy

Niektóre systemy odrzucają wartości obiektywne, aksjomaty. Rozumieją wychowanie jako "nakłanianie do demoralizacji"

Forum Śremskie po raz siódmy!

11 marca 2017 r. (sobota, godz. 9.30) w auli szkolnej przy ul. Staszica 1, Katolickie Centrum Edukacji i Kultury oraz Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie zorganizowały Śremskie Forum Edukacyjne zatytułowane tym razem: „Granice, normy i wartości w wychowaniu”.

W tym roku gośćmi Forum byli:  dr Adam Adamski COr, prof. Bogdan Chazan oraz prof. Jan Tadeusz Duda (ojciec Prezydenta RP). Patronat Honorowy objął Metropolita Poznański i Przewodniczący Episkopatu Polski: Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zdaniem Kanclerza Szkoły ks. Ryszarda Adamczaka - "Forum skierowane było do zainteresowanych z całej Wielkopolski...W poprzednich latach w spotkaniu brało udział ok. 250 osób, także spoza Śremu. Wszyscy wyjechali zadowoleni. Liczymy również na owocne spotkanie w tym roku." I tak było tym razem. Zważywszy jacy prelegenci przybyli do Śremu, to ranga wydarzenia niewspółmiernie wzrosła.

Podczas VII Forum Śremskiego udział wzięła również Wielkopolska Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska.

 

Naziści też chcieli szczęścia.

Pierwszym wykładowcą był ks. Profesor Adam Adamski Cor. Wykładowca  na Wydziale Teologicznym UAM . W swoim wykładzie poruszył temat szczęścia i jak rozumie je ludzkość. Czy szczęście jest krótką, hedonistyczną przyjemnością? Czy szczęścia należy upatrywać w innych wartościch, ponadczasowych?

Przeżywanie wartości wyższych, estetycznych, duchowych daje możliwość przeżywania rozwoju w życiu.

Jednak, jak zauważył wykładowca, wartości absolutne dają szczęście wieczne. Świętość, oddanie życia za kogoś, oddanie życia za Ojczyznę dają poczucie przeżywania czegoś więcej niż tak zwana przyziemność.

Jednak byli też i tacy, którzy szczęście i dobro rozumieli - tworząc państwo nazistów. Zakładali obozy śmierci, szukali możliwości zwiększenia efektywności krematoriów. Tworzyli swój zbrodniczy system. Tak rozumieli szczęście np. naziści.

Szczęście to również proces wychowania dzieci i młodzieży.

Ale jest to proces niełatwy! Bo wychowanie jest rozumiane różnie. Niektóre systemy odrzucają wartości obiektywne, aksjomaty. Rozumieją wychowanie jako "nakłanianie do demoralizacji" (red. gender...).

Przykładem systemów odrzucających prawo obiektywne są wartości europejskie np. należy być solidarnym. Ale z kim? Z kim mam się czuć solidarnym? Z każdym? Z drzewem? Z islamistą - terrorystą?

Po drugie trzeba być toleracyjnym? Nie rozumieją, że tolerować należy człowieka, ale nie należy tolerować zła, które on popełnia. A system wartości europejskich toleruje to, co jest wbrew naturze, nawet je sankcjonuje (małżeństwo homoseksualne...)

Wymieniając te i podobne sytuacje nasuwa sie pytanie: gdzie jest granica? Przecież ktoś musi je ustalić i wytyczać.

Tu kłania się system wartości chrześcijańskich.

Ks. Adamski zwrócł uwagę, iż nigdzie nie ma zapisu wartości związanych z sensem życia. A przecież należy życzyć sobie i innym sensu życia. A to daje Biblia, przekazując człowiekowi system wartości. Nawet wtedy cierpienie nadaje sens życiu.

Reasumując, przed oczyma należy mieć wartości absolutne, nieprzemijające, które zauważalne są w Ewangelii!

 

Zwolniony, bo uszanował życie!

18 kwietnia 2014

Podczas konsultacji w Szpitalu Bielańskim nie wyrażono zgody na przeprowadzenie aborcji, powołując się na przekroczenie terminu dopuszczalności aborcji o 5 dni (minął zatem 13.04.2014r., na dzień przed odmową aborcji wyrażoną przez prof. Bogdana Chazana).

 

9 lipca 2014

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej stwierdza, że są podstawy do odwołania prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala Św. Rodziny. 

 

Profesor Chazan był kolejnym wykładowcą. Tym razem tematem była relacja między miłością, miłosierdziem i sprawiedliwością w medycynie.

Profesor Chazan w swoim wykładzie przedstawił relację jaka jest i jaka powinna być między pacjentem a lekarzem.

W tych relacjach przede wszystkim miłość i miosierdzie powinny być stawiane przed sprawiedliwością... W innym przypadku świat stałby na bezwględny i bezduszny.

Innym wątkiem tego wykładu było uwzględnienie litości i pobłażliwości występującej wśród lekarzy. W ich miejsce należy umieścić miłosierdzie, które daje człowiekowi wiarę, nadzieję. Tak naprawdę nie doceniamy kogoś, litując się tylko nad nim. Często litość prowadzi nawet do poniżania- mówił wykładowca.

Myląc miłosierdzie z litością możemy dochodzić do pomyłek – wspomniał Chazan.

W medycynie niestety mamy na pierwszym miejscu litość! Nie lubimy cierpieć. Chcemy je całkowicie wyelimnować.

I w tym miejscu wykładowca wskazał do czego taka postawa może doprowadzić. Takie przekonanie motywuje do popełnienia aborcji! Ale wtedy nie bierzemy pod uwagę cierpienia dziecka i matki ((skutki poaborcyjne)

A przecież ciało ludzkie jest piękne bez względu na wymiar i wielkość... czy ma 1 cm czy 50 cm! - wspomniał wykładowca

Kolejnym ważnym punktem wykładu było zasugerowanie lekarzom postawy miłosierdzia wobec nie tylko pacjenta, ale i siebie, by nie doszło do egoistycznego perfekcjonizmu. Praca lekarza to służba, a Chrystus jako lekarz dusz i ciała powiedział: "nie przyszedłem aby mi służono, ale bym służył".

Takim przykładem służenia jest między innym św. Franciszek, który w każdym człowieku, stworzeniu widział brata.

Jako, że w naszym kraju ponad 90 % to chrześcijanie, to powinniśy domagać się właściwego traktowania, szanowania a nie przedmiotowego "leczenia".

My lekarze powinniśmy wykazywać się miłsierdziem. To nie jest coś abstrakcyjnego. To przejaw miłości. - W tym miejscu wykładowca podkreślił, iż lekarz musi być adwokatem wszystkich dzieci, zwłaszcza jeszcze nienarodzonych! Ale też bronić własnego sumienia! (red. za to został zwolniony)

Pamiętać należy, że sumienie można bezpowrotnie stracić. Nie można go natomiast dzielić: jednym posługiwać się w domu, innym wpracy, a za pomocą jeszcze innego wyrażać swe poglądy.

Lekarz, który kieruje się sumieniem w kwestiach (red.) poszanowania życia od poczęcia ma nieraz trudniej, jest "prześladowany", nie może znaleźć dobrej pracy. Ale ma uznanie u pacjentów. Prawdziwy lekarz dba o swój wszechstronny rozwój, ten duchowy. Wtedy zapisze się na długo w pamięci pacjenta.

Na koniec swego wykładu prof. Chazan wyraził przekonanie, iż lekarze, którzy nie szanują życia od poczęcia, zmienią swoje nastawienie, ale do tego jest potrzebne doświadczenie miłosierdzia - na sobie.

 

Kluczem sukcesu jest rozmowa!

Profesor Jan Duda mówił o roli wychowania młodego człowieka. Na początku podkreślił, iż wychowanie to nie tylko domena fachowców, ale przede wszystkim rodziców.

Słowa kluczowe tego wykładu to: granice, normy, wartości. Jak je rozumiemy?

Jesli chodzi o normy, to zauważył, iż są one negatywne i pozytywne. Te negatywne to zakazy, natomiast pozytywne (jak wzywa Ewangelia) miłuj, czyń to...O tych drugich bardzo często zapominamy.

Normy są po to, aby widzieć dokąd ma zmierzać młody człowiek. Inną rolę spełniają granice. To one wyznaczają do jakiego momentu należy zmierzać – mówił profesor Duda.

Dużą rolę w wychowaniu pełni rozmowa o wartościach! Wadą współczesnych systemów wychowawczych jest to, iż mówi się o wartościach ogólnoludzkich a nie chrześcijańskich. A przecież większość wartości ludzkich wywodzi się od wartości chrześcijańskich.

Inną ważną wskazówką jest to, iż trzeba wypielęgnować szacunek do norm, akceptacje do granic. Żadna norma nie będzie przestrzegana jeśli nie będzie uznana za własną! A normy są po to, aby ułatwić życie. To Bóg nam je dał - wskazał wykładowca.

Młodzi ludzie czekają na określanie pewnych granic. Czasem nam się wydaje, że młodzież jest z tego powodu niezadowlona, ale tak naprawdę nie raz czekają na określenie pewnych granic swego postepowania.

Konkluzją wykładu jest sukces wychowawczy, a ten gwarantuje rozmowa z dzieckiem, codzienna modlitwa i niedzielna Msza św. Modlitwa daje do myślenia!!! Natomiast w wychowaniu do wiary należy zawsze mieć nadzieję- skomentował ojciec Prezydenta RP.  Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

TAJLANDIA-WYCIECZKA SUPER CENA!!!
6990,00 ZŁ 5689,00 ZŁ
SUPER PROMOCJA!!!
od 1177,00zł/os od 977,00 zł/os
Promocja!!!
od 1432,00zł/os od 1232,00ł/os
SUPER PROMOCJA
129,99 110
OKAZJA !!!
345.000 PLN
HIT CENOWY!!!
5,992 PLN 5,169 PLN
2 T-shirty LONSDALE w cenie 1
100 50

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie